نام دامنه

دامنه چیست؟

به نام وب سایت شما نام دامنه گفته می شود. آدرس اینترنتی شامل چهار بخش است. برای مثال در آدرس اینترنتی https://www.karshenasewp.com قسمت های زیر را داریم:

نام دامنه

۱- پروتکل http یا https

وب سایت شما روی یک کامپیوتر میزبانی می شود که به آن سرور گفته می شود.داده های وب سایت شما در بستر اینترنت میان سرور و مرورگر کاربر جابجا می شوند. پروتکل های http یا https مشخص کننده نحوه این جابجایی هستند.

تفاوت پروتکل http و https چیست؟

در http داده ها بدون رمزنگاری جابجا می شوند و در صورتی که هکری به داده هایی که در حال جابجا شدن هستند دسترسی پیدا کند، می تواند آنها را بفهمد. اما در پروتکل https داده ها به صورت رمزنگاری شده میان مرورگر و سرور جابجا می شوند.

درصورتی‌که در سایت امکان عضویت و لاگین داشته باشید و پروتکل ارتباطی http باشد مرورگر هشداری مبنی بر ناامن بودن ارتباط شما با وب‌سایت نمایش می‌دهد. درنتیجه در این موارد باید از پروتکل https استفاده کنیم.

برای استفاده از https باید گواهینامه ssl داشته باشیم که اغلب شرکت‌های میزبانی وب امکان استفاده رایگان از گواهینامه Let’s encrypt را به شما خواهند داد که به‌صورت خودکار تمدید خواهد شد. در غیر این صورت می‌توانید از وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده ssl رایگان یا پولی استفاده کنید. درصورتی‌که از گواهینامه‌های معتبر استفاده نکنید در مرورگر پیام خطای ناامن بودن وب‌سایت به کاربر نمایش داده می‌شود تا آن را تائید کند که باعث خواهد شد اعتبار شما کاهش پیدا کند و کاربر وب‌سایت شما را ترک کند.

اگر سایت شما تنظیم نشده، می توانید آموزش فعال سازی ssl و تبدیل آدرس های وردپرس به https را نگاه کنید.

۲- زیر دامنه (subdomain)

به عبارت www زیر دامنه گفته می‌شود. این زیر دامنه پیش‌فرض وب‌سایت‌هاست و نیازی هم به تایپ کردن در مرورگر ندارد. درصورتی‌که سرویس‌های میزبانی وب محدودیتی تعیین نکنند می‌توانید هر تعداد که بخواهید زیر دامنه بسازید و در هرکدام آن‌ها یک وب‌سایت ایجاد کنید. مثل mail.google.com که به gmail تعلق دارد.

سرویس‌های وبلاگ دهی مثل بلاگفا هم از همین روش برای ایجاد وبلاگ‌ها استفاده می‌کنند.

۳- نام دامنه

Karshenasewp نام دامنه وب‌سایت ما است.

اگر نمی دانید وردپرس چیست می توانید مقاله وردپرس چیست را مطالعه کنید.

۴- پسوند دامنه

com. هم پسوند دامنه است.

پسوندها خودشان دو نوع هستند :

  • عمومی مثل com, .org, .net. و …
  • اختصاصی کشورها مثل ir, .fr, .ca. و …

پسوندها مخفف یک کلمه هستند مثلاً com مخفف کلمه commercial است.

پسوند ir مخفف iran است و مخصوص سایت های ایرانی است.

پسوندهای دامنه

ثبت دامنه

برای ثبت دامنه ابتدا باید از آزاد بودن آن مطمئن شویم. آزاد بودن به این معنی است که کس دیگری آن را ثبت نکرده باشد یا اگر قبلاً ثبت‌شده، اعتبار آن به پایان رسیده باشد. برای بررسی آزاد بودن دامنه می‌توانید عبارت whois را در گوگل جستجو کنید. برای مثال وب‌سایت‌ https://www.whois.com

درصورتی‌که بخواهید از نام دامنه به‌عنوان نام کاربری در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید می‌توانید آزاد بودن آن را با وب‌سایت https://namechk.com بررسی کنید.

 

دامنه رو چندساله می‌توان ثبت کرد؟

دامنه ir. را ۱ یا ۵ ساله و دامنه com. را می‌توان از ۱ تا ۱۰ سال ثبت کرد. برای مشاهده زمان‌های ممکن برای اجاره دامنه‌های مختلف می‌توانید از لینک https://www.dynadot.com/domain/tlds.html استفاده کنید. دامنه را هرچه بلندمدت ثبت کنید در سئو سایت تأثیر بهتری خواهد داشت زیرا به اعتبار سایت شما از نگاه گوگل اضافه می‌افزاید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *